AktualnościKultura

Gitarowy Rekord Świata 19 czerwca na Pergoli i nie tylko

0

W ubiegłym roku 7998 sześciostrunowców grało w domach, na balkonach i w ogrodach, a Gitarowy Rekord odbył się w wersji online. W tym roku udało się go zorganizować pod chmurką, choć nie w Rynku (gdzie powróci za rok), a na wrocławskiej Pergoli. Tam 19 czerwca znowu zabrzmi „Hey Joe” Jimmiego Hendrixa, zaś pomogą w biciu Gitarowego Rekordu Świata gwiazdy m.in. Grzegorz Markowski, Jan Borysewicz, czy Kenny Carr, gitarzysta Raya Charlesa.

Możemy pobić rekord z 2020 roku

Preludium dla czerwcowego wydarzenia był już majówkowy koncert online Leszka Cichońskiego, podczas którego uczył też grania tych utworów, jakie zabrzmią na Pergoli („Hey Joe” i „Little Wing” Jimmiego Hendrixa). Ale pospolite ruszenie trzeba zebrać na sobotnie popołudnie 19 czerwca, bo trzeba będzie próbować pobić ubiegłoroczny pandemiczny rekord blisko ośmiu tysięcy grających gitarzystów i aż 110 tysięcy widzów, którzy obejrzeli wówczas transmisję z koncertu.

– Tym razem bijemy gitarowy rekord świata, więc liczymy na powszechną mobilizację domów kultury, szkół gitarowych, wszystkich fanów gitary, od Wrocławia po Zanzibar – zachęca Leszek Cichoński.

Pergola bezpieczniejsza niż Rynek

W tym przypadku zmiana miejsca jest kluczowa, bo dzięki temu impreza będzie bardziej bezpieczna, czyli zgodna z epidemicznymi przepisami. Jak podkreślają organizatorzy tegoroczna lokalizacja Gitarowego Rekordu jest jednorazowa – w przyszłym roku impreza powróci na wrocławski Rynek.

O czym należy pamiętać? O haśle „dystans – dezynfekcja – maseczka” i być świadomym tego, że nawet na Pergoli liczba uczestników może zostać ograniczona. Stąd zachęta organizatorów, aby pobić rekord online.

Impreza rozpocznie się o godzinie 12.00, a bicie Rekordu przewidziano na 16.00.

ak się zarejestrować
Ponieważ ważne będą obostrzenia sanitarne i wiadomo, że nie wszyscy chętni będą mogli przybyć na Pergolę, warto udział zgłosić jak najwcześniej. Zapisywać można się (na listę gitarzystów grających na żywo) pod linkiem: https://zgloszenia24.pl/f/zgloszenie-na-gitarowy-rekord-swiata-2021.

Z kolei zgłoszenia gitarzystów online będą przyjmowane dokładnie w sobotę 19 czerwca (link znajdziecie na stronie www.heyjoe.pl). – Aby oficjalnie ustanowić nowy Gitarowy Rekord, musimy mieć pewność, że gracie razem z nami w dniu imprezy – tłumaczy Leszek Cichoński. Liczy się każda gitara, jak podkreślają organizatorzy.

Można też nie tylko grać online solo, ale wspólnie – w rodzinie, grupie przyjaciół, w domu kultury, w szkołach gitarowych. Zorganizowane grupy mogą się skontaktować na maila. – Z niektórymi połączymy się w trakcie transmisji na żywo, a filmiki z przygotowań publikować będziemy w mediach społecznościowych – zapewniają organizatorzy.

Jak się przygotować do grania
Jak zawsze wystarczy po prostu akustyczna, klasyczna, elektryczna albo basowa gitara (lub ukulele, mandolina, banjo czy bałałajka) i znajomość pięciu podstawowych akordów C/G/D/A/E, bo są potrzebne do zagrania „Hey Joe” Jimiego Hendrixa.

Jak startował Gitarowy Rekord Guinnessa

Tegoroczna edycja będzie 19. spotkaniem gitarzystów na część Jimmiego Henrixa. Po raz pierwszy zagrali razem „Hey Joe” w 2003 roku pod szyldem Wielkiej Gitarowej Orkiestry i na wrocławskim Rynku zgromadziło się wówczas 588 gitarzystów. Rekord pobiliśmy. W 2019 roku siły połączyło 7424 sześciostrunowców i rekord po raz kolejny udało się obronić. W minionym roku liczyło się po prostu, aby grać razem. I ustanowić Gitarowy Rekord Świata.

Źródło: https://www.wroclaw.pl/

Metamorfoza witryny na 60-lecie księgarni Wratislavia

Poprzedni Artykuł

Biało-czerwono-biało pod białoruskim muralem na Legnickiej

Następny Artykuł

Podobne Artykuły

Komentarze

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej Aktualności