AktualnościWydarzenia

Metamorfoza witryny na 60-lecie księgarni Wratislavia

0

Księgarnia Wratislavia to już prawdziwa legenda – uczestniczy w życiu Wrocławian od 60 lat. Teraz redizajn przejdzie jej witryna. Wszystko za sprawą projektu Dobry Widok, koordynowanego przez Fundację Dom Pokoju.

Cały proces potrwa kilka miesięcy, wezmą w nim udział projektantki, wrocławscy artyści i artystki, cała masa lokalnych literek oraz mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia.

Metamorfoza witryny

Od litery do słowa, od słowa do zdań i całych książek – projekt Dobry Widok chce pokazać historię miasta zaklętą w typografii. Jak? Z okazji okrągłej rocznicy działalności księgarni z placu Legionów w prezencie urodzinowym ekipa projektu Dobry Widok odmieni całkowicie jej witrynę.

Powstanie wielkoformatowa kompozycja liternicza złożona z charakterystycznych wrocławskich liter, a do współpracy zaproszeni zostaną wrocławscy projektanci, ilustratorzy i artyści.

– Z Domu Książki księgarnia zmieniła się w Wratislavię, miejsce nie tylko z nazwy mocno zakorzenione w lokalnej tożsamości. Chcemy, żeby prawdziwie wrocławskie litery ułożyły się w opowieść o księgarni, która towarzyszy wrocławianom już niemal 60 lat–- mówi Zuzanna Wollny, koordynatorka projektu.

Wrocławskie literki poszukiwane

Inicjatorzy akcji chcą stworzyć wielkoformatową kompozycję literniczą. Witryna ma być między innymi hołdem dla wrocławskich literek – tych znanych z miasta – z szyldów, neonów, starych napisów na murach.

– Liczymy na wsparcie mieszkańców i mieszkanek w tej sprawie. Szukamy inspiracji i chętnie dowiemy się, które stare neony, napisy wyłażące spod łuszczącej się farby i rozpoznawalne szyldy charakterystycznym krojem zapadły im w pamięć – opowiada koordynatorka projektu Zuza Wollny.

Szczególnie poszukiwane są litery i cyfry: 6, 0, L, A, T, K, S, I, Ą, Ż, K, I, które układają się w wiadomość o okrągłej rocznicy księgarni z placu Legionów – to właśnie ona pojawi się witrynie.

Litery zbierane są do 18 czerwca włącznie, swój typ przesyłać można w wydarzeniu 60 lat księgarni Wratislavia | szukamy wrocławskich liter, lub wiadomości prywatnej na profilu Dobry Widok.

Literami zaopiekują się później trzy projektantki, na stałe pracujące przy projekcie Dobry Widok – Ewa Głowacka, Marta Sieczkowska i Natalia Góral.

Dom Książki na pl. PKWN
Księgarnia Wratislavia to jedna z najstarszych księgarni we Wrocławiu, pamięta jeszcze plac PKWN, dawną nazwę placu Legionów. Między 1960 a 1989 rokiem była to największa powierzchniowo księgarnia we Wrocławiu.

Obecny współwłaściciel księgarni, Jacek Jakubowski, wychowywał się wśród książek, a między półkami bawił się w chowanego. Przejął to miejsce od swojej mamy Danuty, która miłością do literatury zaraziła nie tylko swojego syna.

Księgarnia od 1962 roku działała jako Państwowe Przedsiębiorstwo DOM KSIĄŻKI, pod koniec lat 80. (w 1988 lub 1989 roku) przekształciła się w spółkę pracowniczą i została Księgarnią Wratislavia. Wspólnikami zostali Julian Konieczny, Józefa Szajdak i Danuta Jakubowska – mama pana Jacka.

Pandemia mocno dotknęła lokalne, rodzinne biznesy, w tym księgarnie. Niedawno z książkowej mapy Wrocławia zniknęła księgarnia Polanglo, która długie lata stacjonowała naprzeciwko Dworca Głównego, pod neonem Dobry Wieczór we Wrocławiu. Wratislavii udało się przetrwać.

– (…) Mamy nadzieję, że metamorfoza witryny sprawi, że przechodnie zatrzymają się na dłużej i wejdą do środka zachęceni wystawą. Litery w witrynie nawiązujące do wrocławskich szyldów i neonów mogą być też niemałą gratką dla turystów – podkreślają inicjatorzy akcji.

Źródło: https://www.wroclaw.pl/

30 Kreatywnych Wrocławia 2021 – dziękujemy za zgłoszenia

Poprzedni Artykuł

Gitarowy Rekord Świata 19 czerwca na Pergoli i nie tylko

Następny Artykuł

Podobne Artykuły

Komentarze

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej Aktualności