Biznes

Podatek CIT w spółkach komandytowych – jakie możliwości mają przedsiębiorcy

0

Od przyszłego roku spółki komandytowe zostaną opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych (tzw. CIT). Do tej pory opodatkowany był tylko dochód wspólników spółki – każdy z nich płacił podatek PIT. Wyjaśniamy jakie konsekwencje dla firmy mogą mieć wprowadzane zmiany.

Zgodnie z szacunkami Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce pod koniec 2019 roku było zarejestrowanych ponad 40 tys. spółek komandytowych, co stanowi ok. 7% wszystkich spółek.

Ta forma prawna jest szczególnie często wykorzystywana w przypadku firm rodzinnych. Spółka komandytowa nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność do czynności prawnych i może we własnym imieniu zaciągać zobowiązania. Do jej założenia nie potrzeba kapitału zakładowego – musi natomiast być co najmniej jeden komandytariusz i komplementariusz, który odpowiada za ewentualne długi spółki własnym majątkiem.

Nowelizacja przepisów

Zgodnie z uchwaloną w ostatnich dniach nowelizacją przepisów, spółki komandytowe – podobnie jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne czy komandytowo-akcyjne – będą zobowiązane do zapłaty podatku od osób prawnych według stawki podstawowej 19% lub 9% jeżeli przychód spółki nie przekracza 2 mln euro. Wspólnicy tych spółek będą też podlegali opodatkowaniu od dochodu, który będzie przypadał na nich w stosunku do udziału w zysku spółki komandytowej.

Zdaniem rządu wprowadzone zmiany mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Dla przedsiębiorców, prowadzących firmy w formie spółki komandytowej, oznacza to jednak podwójne opodatkowanie. Z pewnością część przedsiębiorców zaakceptuje nowe warunki, szczególnie jeśli zgromadzone do tej pory zyski pozwolą im na funkcjonowanie na podobnym poziomie w kolejnych latach. Wielu przedstawicieli biznesu jednak już teraz zastanawia się nad możliwością zmiany formy prawnej prowadzonej działalności.

źródło wroclaw.pl/wiecej

CBA w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. Doszło do zatrzymań!

Poprzedni Artykuł

Rynek we Wrocławiu

Następny Artykuł

Podobne Artykuły

Komentarze

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej Biznes